KOBİ nedir? KOBİ tanımı, kimler KOBİ sayılır?

Her geçen gün farklı birçok tanımı bulunan "Kobi nedir?" sorusu daha çok sorulmaya başlandı. KOBİ, "Küçük ve orta büyüklükteki işletme" kelimelerinin kısaltmasıdır. Birçok farklı tanımı bulunan bu kelimenin en bilinen tanımını KOSGEB yapar: "imalat sanayiinde, hisselerinin %25'in fazlası büyük işletmelerin elinde olmayan, 1'den 250'ye kadar işçi çalıştıran" şirketler.


KOBİ kavramına çalışan sayısı, satış miktarı, sermaye miktarı, çalışma alanı, maaş dağılımı, üretim miktarı gibi birçok ölçüt etkendir. En genel ölçüt kavramları ise firma çalışan sayısı ve firmanın cirosudur.


KOBİ denildiğinde sadece kısıtlı bir tanımdan ziyade, bir bütünü ele almak daha doğru olur. Çünkü KOBİ kapsamına 3 farklı birim girmektedir. Bunlar; Mikro ölçekli işletmeler, küçük ölçekli işletmeler, orta ölçekli işletmeler olarak sınıflandırılmakta.


KOBİ'ler 3 grupta sınıflandırılmıştır;
a) Mikro Ölçekli İşletme: Bünyesinde yıllık 10 kişiden az çalışan barındıran ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 1 milyon Türk Lira'sını aşmayan işletmeleri kapsar.
b) Küçük Ölçekli İşletme: Bünyesinde yıllık 50 kişiden az çalışan barındıran ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 5 milyon Türk Lira'sını aşmayan işletmeleri kapsar.
c) Orta Ölçekli İşletme: Bünyesinde yıllık 250 kişiden az çalışan barındıran ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 25 milyon Türk Lira'sını aşmayan işletmeleri kapsar.


Bir firmanın KOBİ statüsünde değerlendirilmesi de bir o kadar farklı avantajları beraberinde getirir, bankaların kredi olanakları ve devlet destekli krediler son zamanlarda KOBİ'lere büyük imkanlar sağlamaktadır. Ekonominin temel taşı olarak da görebileceğimiz KOBİ'ler umarız hak ettikleri yere gelirler.


Anlaşıldığı üzere net bir KOBİ tanımı yapmak biraz zor. Farklı kurumların farklı açıklamaları ve tanımları nedeniyle KOBİ'leri tek düze bir sisteme oturtmak biraz imkansız. Ama şu bir gerçek, Türkiye ve dünya ticaret ağının dinamosunu oluşturan KOBİ'ler ileriki yıllarda daha fazla gözönünde olacaktır.

Lena Denizcilik Bilgi Teknolojileri A.Ş.
bölge: Başiskele, Kocaeli
tel: (262) 3494157

5277 kez görüntülendi

etiketler

kobi nedir

kobi kavramı

kobi tanımıListelenen bu blog, yazı, yazı içeriği, yazıyı yazan firmanın sorumluluğundadır. Sorularınız için firma ile irtibata geçmelisiniz.
Yukarı
Bildirim